This post is also available in: Русский (Russian)

پرسش های متداول

بهار (ماه آوریل تا جولای یا فروردین تا خرداد) و پاییز (سپتامبر تا اکتبر یا مهر تا آذر) معمولا مطلوب‌ترین زمان سفر است. هوا در این مدت صاف است؛ در ماه آوریل بهار رنگارنگ و کوتاهی را در بیابان‌ها تجربه خواهید کرد. پاییز زمان برداشت محصول است و بازارها مملو از میوه‌های تازه است. ماه ژوئن و آگوست به دلیل تابستان خشک، بهترین زمان برای افرادی است که از پیاده‌روی لذت می‌برند.

دما در زمستان معمولا بین 5- و +5 تغییر می‌کند (همه دماها به درجه سلسیوس است)، برق در ازبکستان رایج است اما روزهای آفتابی بیشتر از روزهای ابری است. کت، کلاه، دستکش، ژاکت پیشنهاد می‌شود. هوا در بهار ملایم است و دمای روز بین +15 و 25+ نوسان می‌کند و نزدیک به تابستان به 30+ تا +35 می‌رسد. لباس های گشاد سبک برای روز و ژاکت سبک، لباس بافت برای عصر پیشنهاد می‌شود. اگر برنامه دارید در تابستان به ازبکستان بیایید، انتظار دمای +36 تا +42 را داشته باشید. تی‌شرت و شورت بهترین لباس این فصل است. قویا پیشنهاد می‌کنم کلاه، کلاه لبه‌دار بپوشید یا از سایبان استفاده کنید.

اوایل پاییز مثل بهار است، تی‌شرت برای روز و ژاکت گاهی برای عصر مورد نیاز است. میانه اکتبر و نوامبر نسبتا سرد است، بنابراین باید در طول روز ژاکت سبک و گاهی بارانی بپوشید. از اوایل تا آخر پاییز دمای هوا از 35 تا 15 درجه کاهش می‌یابد.

معمولا هیچ محدودیتی برای لباس وجود ندارد، مخصوصا در تاشکند و سایر شهرهای بزرگ که جوانان از آزادی کامل در زمینه لباس لذت می‌برند. اغلب اوقات می‌توانید با زنان جوانی مواجه شوید که پوشش‌های اسلامی ستنی پوشیده‌اند اما این یک اولویت شخصی است و یک باید نیست.

خیر، هیچ پیش‌نیازی برای واکسیناسیون مسافرین وجود ندارد.

بله، هرچند برخی محدودیت‌ها وجود دارد. برخی آرام‌بخش‌ها، داروهای خواب‌آور و مسکّن ممنوع بوده یا واردات آن‌ها محدود است. داروهایی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را با نسخه وارد کرد؛ برای داروهایی که نیاز به نسخه ندارند، محدودیت‌هایی بر کمیت وجود دارد.

شهرها در ازبکستان رستوران‌های خصوصی زیادی دارند که مناسب هر ذائقه‌ای است. تقریبا هر خیابانی چایخانه (کافه) یا نانوایی دارد. هزینه میانگین ناهار از 4 دلار به بالا است که بسته به سفارش شما و مکان آن است. در ادامه فهرستی از رستوران‌ها، کیفیت غذا و سطح خدمات آمده که براساس تجربه ما بیشتر از همه متناسب با ذائقه گردشگران است.

در تاشکند رستوران‌هایی مثل جومانجی، ماناس، شهر کباب، آسفونا، کاروان، ایتالیانو وروو[1] را پیشنهاد می‌کنیم.

در سمرقند: آستوریا، دستارخان، کاریک بیک، پلاتان، کافه رجیستان، آربای قدیم، زلاتا پراگا[2].

در بخارا: بلا اتالیا، دوستون خائوز، کاروان، اولموس، هنرکند سوزان در موزه خانگی فیض‌الله خودجائو[3].

در خیوا: کافه هنری خوارزم در مدرسه الله قلی خان، رستوران هتل خیوای آسیا، کافه زرافشان-اوپا، رستوران هتل ملکه خیواک، خانه ملی زینب، رستوران هتل ملکه خیوا[4].

[1] Jumanji, Manas, City Grill, Afsona, Caravan, Italiano Vero

[2] Astoria, Dastarkhan, Karimbek, Platan, Registan cafe, Old Arba, Zlata Praga

[3] Bella Italia, Doston-Khauz, Caravan, Olmos, Suzanne Art in the house-museum of Fayzulla Khodjaev

[4] Khorezm Art cafe in the Alakulikhan Madrassah, Asia Khiva Hotel’s restaurant, cafe of Zarafshan-opa, Malika Kheivak Hotel’s restaurant, National house Zaynab, Malika Khiva Hotel’s restaurant

تاشکند شهر مدرنی با سیستم حمل‌ونقل گسترده است و وسایل نقلیه متنوعی وجود دارد. می‌توانید به علاوه تاکسی‌ها، با اتوبوس‌های معمولی و نیز مینی‌بوس‌های عمومی رفت‌و‌آمد کنید که هزینه آن 1200 سوم[1] به ازای هر سفر است (کمتر از 50 سنت). همچنین اتوبوس ترنی «غزال» وجود دارد. و البته مترو!

متروی تاشکند سه خط و 29 ایستگاه دارد. با مترو می‌توانید طی 40 دقیقه به سادگی به سمت دیگر شهر برسید.

بهتر است در شهرهایی مثل  سمرقند و بخارا، از تاکسی استفاده کنید چرا که فاصله از یک مکان توریستی به دیگری کوتاه است و حمل‌ونقل عمومی در تاشکند خیلی راحت نیست.

متوسط قیمت تاکسی در شهرهای ازبکستان 5-10 دلار به ازای هر سفر است. درخواست تاکسی بسیار راحت است، در این حالت احتمال این وجود دارد که راننده به زبان خارجی صحبت کند.

هرچند تاکسی‌های خصوصی زیادی در کنار شرکت‌های تاکسی وجود دارد. تفاوت قیمت بین تاکسی‌های خصوصی و خدمات تاکسی رسمی حدود 2-3 دلار در هر سفر است.

[1] Soums

زبان رسمی ازبکی (منشا ترکی) است اما بخش اصلی جمعیت می‌توانند به زبان روسی (منشا اسلواکی) صحبت کنند. مردم در برخی نواحی (سمرقند، بخارا) به زبان تاجیکی (منشا فارسی) نیز صحبت می‌کنند. انگلیسی در بین جوانان محبوبیت یافته است. راهنماها و اسکورت‌های چندزبانه عالی در سراسر کشور به سادگی دردسترس هستند.

سوم واحد رسمی پول ازبکستان است. سوم با واحد پول کاغذی 1000، 5000، 10000 و 50000 تهیه می‌شود. اگرچه سکه وجود دارد، به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تماس با ما