This post is also available in: Русский (Russian)

اقتصاد ازبکستان به صورت اجمالی

ازبکستان دارای زمین‌های حاصل خیز بسیاری است و بزرگترین تولیدکننده پنبه در جهان می‌باشد. این کشور دارای ذخایر نفت،گاز،آهن و زغال سنگ است. ازبکستان بزرگترین تولیدکننده ماشین آلات و صنایع سنگین در آسیای میانه است. از تولیدات دیگر ازبکستان می‌توان پنبه ، گوشت و لبنیات را نام برد.

ازبکستان دارای چهارمین ذخیره بزرگ  طلا در جهان است. این کشور سالانه ۸۰ تن طلا از معادن استخراج می‌کند که در دنیا هفتم است. ذخایر مس ازبکستان در جهان دهم و ذخایر اورانیوم آن دوازدهم است. تولید اورانیوم این کشور در دنیا هفتم است.ازبک نفت گاز، شرکت ملی گاز ازبکستان با تولید سالانه ٖ۶۰ تا ۷۰ میلیارد متر مکعب (۲٫۱–۲٫۵ بیلیون فوت مکعب) گاز طبیعی در دنیا یازدهم است. این کشور دارای ذخایر قابل توجه استخراج نشده نفت و گاز است: ۱۹۴ ذخیره هیدروکربوری از جمله ۹۸ ذخیره گاز طبیعی و میعانات گازی در ازبکستان وجود دارد.

در سال ۲۰۱۱ ازبکستان هفتمین تولیدکننده بزرگ و پنجمین صادرکننده بزرگ پنبه و هفتمین تولیدکننده بزرگ طلا در جهان بود.کشاورزی ازبکستان ۲۶٪ از نیروی کار را استخدام کرده و ۱۸٪ از تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص می‌دهد. فراورده‌های صادراتی این کشور شامل پنبه، طلا، انرژی، کودهای معدنی، فلزات آهنی و غیرآهنی، منسوجات، محصولات غذایی، ماشین‌آلات و اتوموبیل است که به کشورهای روسیه ، لهستان، چین ، ترکیه، قزاقستان ، اوکراین و بنگلادش صادر می‌شود.

چین و ازبکستان چند قرارداد به ارزش ۱۰ میلیارد دلار در حوزه جاده ابریشمامضا کرده‌اند. دو کشور پیشتر نیز در اجرای طرح‌های زیربنایی با یکدیگر همکاری داشته‌اند که از جمله این طرح‌ها می‌توان به ساخت تونلی به طول 47 کیلومتر در ازبکستان اشاره کرد. این تونل که چینی‌ها در مدت ۹۰۰ روز آن را ساخته و سال گذشته به پایان رساندند، در زمره بزرگترین تونل‌های آسیای مرکزی محسوب می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر می توانید نوشتۀ زیر را مطالعه نمایید:
جرا سرمایه گذاری در ازبکستان؟

هزینۀ زندگی در ازبکستان

به طور کلی برای محاسبه ارزش زندگی و همینطور روال درآمدزایی در کشور ازبکستان نیاز به هزینه زندگی و قیاس با درآمد موجود رجوع کرد. اینطور که مشخص است که اجازه آپارتمان در کشور ازبکستان کمی گران است مثلاً اگر بخواهید در مرکز شهر آپارتمان اجاره کنید باید حدود 400 دلار در ماه هزینه کنید . فرض کنید که قرار است در حاشیه شهر زندگی کنید می­توانید هزینه خود را تا 50 درصد کاهش دهید. البته آپارتمانهای اجاره ای در ازبکستان مبله می باشند.

برای خورد و خوراک در کشور ازبکستان باید نوع رستوران و غذاهای که سفارش داده می­ شود به طور دقیق مشخص شود، حقیقت این است که هزینه خورد و خوراک در این کشور به طور کلی در حدود 50 درصد از ایران بیشتر است اما این گزینه بیشتر برای رستوران های گران قیمت است و مشخص است که تعرفه ها ارزش های مشخصی دارند. در صورتی که بخواهید از رستوران های سنتی کشور ازبکستان استفاده کنید هزینه شما کمی ارزانتر است.

شما برای بخش های اصلی زندگی مثل برق و آب و گاز نیاز است که حدود 20 دلار در ماه هزینه مدنظر قرار دهید این روالی است که نشان می­دهد منطقه زندگی شما ارزش گذاری های مشخصی دارد در برخی از مناطق زندگی در کشور ازبکستان هزینه برق و گاز گرانتر از بخش های دیگر است.  هزینه زندگی در کشور ازبکستان بر اساس نوع شرایط زندگی در کشور ازبکستان ارزیابی می ­شود.

هزینه های حمل‌ونقل در کشور ازبکستان به طور کلی ارزان است و خبری از تکنولوژی های عجیب و غریب در بخش حمل‌ونقل این کشور دیده نمی ­شود سیاست های حمل‌ونقلی می ­تواند بر اساس سرمایه گذاری های روتین پیش برود. وسایلحمل‌ونقل در این کشور به طور کلی برای عموم آزاد است. مشخص است که رویکردهای حمل‌ونقل در این کشور می ­تواند بر اساس ریتم های اقتصادی درستی
ارزیابی شود. در نظر داشته باشید که وضعیت حمل‌ونقل شهری در این کشور توسط دولت ارزیابی می ­شود.

اگر نیاز است که فرزندان خود را به مهدکودک بفرستید نیاز است که حدود 150 دلار در ماه هزینه کنید. این مورد به دلیل امکانات بالای تحصیل در کشور ازبکستان محسوب می ­شود. در مجموع وضعیت هزینه زندگی در کشور ازبکستان می ­تواند ارزان و مناسب باشد. مشخص است که ارزیابی های تحصیلی در این کشور رشد خوبی داشته است.

در مجموع هزینه زندگی در کشور ازبکستان بین 50 الی 100 درصد از ایران بیشتر است این موضوع بر اساس سیستم اقتصاد جهانی ارزیابی شده است و مشخص است که رویکرد مشخصی دارد. کاریابی در کشور ازبکستان نیاز به زمان دارد. برای ارزیابی شرایط اقامت کشور ازبکستان باید روند زندگی به طور دقیق ارزیابی شود.

 

هزینه های زندگی در جدول زیر به صورت تقریبی و متوسط نوشته شده است:

اجارۀ یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر(در ماه)

300 دلار

اجارۀ یک آپارتمان یک خوابه در خارج شهر(در ماه)

150 دلار

اجارۀ یک آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر(در ماه)

500 دلار

اجارۀ یک آپارتمان سه خوابه در خارج شهر(در ماه)

300 دلار

 

 

خرید یک آپارتمان در مرکز شهر ( هر متر مربع)

800 دلار

 

 

هزینه های آب و برق و گرمایش برای یک آپارتمان یک خوابه (در ماه)

40 دلار

هزینۀ اینترنت برای یک ماه

30 دلار

 

 

هزینه های سوپرمارکت:

 

شیر یک لیتری

0.75 دلار

یک قرص نان معمولی

0.15 دلار

تخم مرغ 12 عددی

1 دلار

پنیر معمولی ( یک کیلو)

5 دلار

آب معدنی ( 1.5 لیتر)

0.3 دلار

یک بسته سیگار ( کنت معمولی)

1 دلار

سیب ( یک کیلو)

0.75 دلار

سینۀ مرغ ( یک کیلو)

2.5 دلار

پرتقال( یک کیلو)

2.5 دلار

سیب زمینی ( یک کیلو)

0.3 دلار

برنج ( یک کیلو)

0.7 دلار

موز ( یک کیلو)

2 دلار

پیاز ( یک کیلو)

0.3 دلار

 

 

بنزین ( عادی ) یک لیتر

0.55 دلار

یک مسیر عادی تاکسی

2 دلار

 

 

یک شلوار جین ( مانند لیوایز)

50 دلار

یک تی شرت تابستانی

10 دلار

 

 

هزینۀ یک شام عادی

5 دلار

هزینۀ یک شام دو نفره در یک رستوران با موسیقی زنده

25 دلار