چرا ازبکستان؟

1.    برق ارزان و دردسترس بودن طیف گسترده­ای از منابع طبیعی
یکی از مزیت­های مهم کشور ازبکستان آن است که از معدود کشورهای مطلقا غیروابسته در حوزه ­ی انرژی در اقتصاد جهانی می­باشد. ازبکستان ذخایر بزرگی از مواد معدنی و منابع طبیعی در اختیار دارد. این کشور در دنیا از نظر معادن طلا، اورانیوم، مس، نقره، سرب، روی، تنگستن، فلزات کمیاب و دیگر منابع جایگاهی برجسته دارد.
ازبکستان در میان ده کشور برتر از نظر ذخایر نفت و گاز، زغال­ سنگ و اورانیوم قرار دارد. قیمت برق در این کشور، 4 برابر ارزان­تر از قیمت میانگینی است که صنایع مصرف­ کننده در کشورهای توسعه ­یافته می­ پردازند.
2.    یکی از متنوع ­ترین اقتصادها در آسیای مرکزی
این کشور متنوع ­ترین اقتصاد را در آسیای مرکزی دارا می­باشد. ازبکستان تنها کشور تولیدکننده ­ی طیف وسیعی از اتومبیل­های مدرن با General motors، کامیون­ها با MAN، ماشین­های کشاورزی با کیفیت بالا از مینی­ تراکتور تا ماشین­های درو به صورت مشترک با CLASS و LEMKEN آلمان، LS Mtron کره­ ی جنوبی می باشد. ازبکستان همچنین بزرگترین تولیدکننده ­ی منطقه ­ای مواد شیمیایی، پارچه، غذا، مصالح ساختمانی، محصولات مهندسی الکترونیکی و برقی در آسیای مرکزی است.
3.    جمعیت آموزش­ دیده و جوان کشور
وجود جمعیت و پتانسیل فکری قابل ملاحظه، دستیابی به استانداردهای مدرن بین ­المللی در حیطه­ ی آموزش را میسر می­گرداند. بیش از نیمی از جمعیت ازبکستان را افراد جوانی تشکیل می دهند که آموزش اجباری دوازده ساله را دریافت کرده و حداقل در دو حرفه ­ی جدید و فناوری اطلاعات، دانش کسب کرده و حداقل دو زبان خارجی را می ­آموزند.
ازبکستان چند شعبه از دانشگاه­های سرآمد اروپایی، آسیایی و روسی تاسیس­ کرده، که از آن میان به صورت ویژه می­توان به دانشگاه انگلیسی وست ­مینستر و موسسه­ ی مدیریت و توسعه­ ی سنگاپور، دانشگاه پلی­ تکنیک تورین و دانشگاه Inha در تاشکند و غیره اشاره کرد.
4.    ازبکستان از لحاظ جغرافیایی کلید ورود به بازار آسیای مرکزی است.

موقعیت جغرافیایی ممتاز و مجاورت با بازارهای عمده عامل دیگری است که ازبکستان را برای سرمایه­ گذاران خارجی جذاب می ­نماید. این کشور دارای بزرگترین بازار فروش در منطقه با بیش از 32 میلیون مشتری می باشد. این عدد تقریبا نصف جمعیت آسیای مرکزی است. با توجه به زیرساختهای حمل­ ونقلی توسعه ­یافته، شرکت­های ازبکستان این فرصت را دارند که به بزرگترین و سریع ­الرشدترین بازارها در آسیای مرکزی و افغانستان (با جمعیت بیش از 90 میلیون نفر)، کشورهای مشترک­ المنافع (با جمعیت بیش از 300 میلیون نفر)، آسیای غربی و شرقی و همچنین اروپا وارد شوند.

معاملات تجاری آزاد با کشورهای مشترک­ المنافع امکان واردات محصولات تولیدکننده­ های ازبک به این بازارها به صورت معاف از پرداخت گمرکی را میسر می گرداند. ازبکستان همچنین با 45 کشور توافقات بازرگانی به نامِ کشور دوست دارد که قابلیت رقابت محصولات ازبک در بازارهای خارجی را ارتقا می­بخشد.

5. ساختار حمل­ ونقل بسیار توسعه­ یافته

در ازبکستان که یک کشور محصور در خشکی است بخش حمل­ ونقل و ارتباطات و تنوع مسیرهای باربری مورد استفاده در تجارت خارجی از اهمیت عمده ­ای برخوردار است. خطوط ریلی ازبکستان که در حمل­ ونقل محصولات سهم 93 درصدی دارند، در بخش ترابری در ازبکستان نقش ویژه­ای ایفا می کنند. طول کلی خطوط ریلی توسعه ­یافته حدود 6500 کیلومتر است که این عدد شامل 230 کیلومتر طول عملکردی و 1900 کیلومتر طول ایستگاه است. مسافت میانگین خطوط ریلی در ازبکستان 13.5 کیلومتر به ازای هر 1000 کیلومتر مربع از مساحت کشور است.

خط ریلی 123 کیلومتری « Angren-Pap» شکل­ گیری یک شبکه ­ی یکپارچه از خطوط ریلی را در ازبکستان کامل نمود و مسیر ریلی جدیدی برای ترانزیت بین ­المللی میان چین-آسیای مرکزی و اروپا ایجاد کرد. حمل ­ونقل جاده ­ای یک عنصر کلیدی در سیستم ترابری کشور است که مراکز صنعتی عمده، شهرها، نواحی و مناطق روستایی را به هم متصل می­نماید. طول کلی جاده ­ها در ازبکستان بیش از 180 هزار کیلومتر است که شامل 3.2 هزار کیلومتر جاده­ با اهمیت بین­ المللی می­باشد.

ایرلاین ملی ازبکستان ایرویز (Uzbekistan Airways ) حامل پرچم جمهوری ازبکستان است و نیاز اقتصاد ملی و جمعیت به خدمات حمل ­ونقل هوایی (بار، مسافران و وظایف ویژه ­ی هواپیمایی) را برآورده می­سازد.

از این خط هوایی پرواز به بیش از 40 شهر جهان در اروپا و آسیا، ایالات­ متحده و ژاپن به صورت منظم برقرار است. این خط هوایی در 25 کشور جهان دفتر نمایندگی دارد. ناوگان ازبکستان ایرویز متشکل از هواپیماهای باربری بوئینگ 757 و 767، ایرباس 320 و ایرباس 300-600 است.

6. سیستم مالی کشور در آژانس­های رتبه­ بندی بین ­المللی از جایگاه «پایدار» برخوردار است.

اجرای تحولات ساختاری در اقتصاد مدیون رشد مداوم منابع بانکی، گسترش منایع سرمایه­ گذاری بلندمدت و افزایش نقش بانک­ها است. برای پنجمین سال متوالی، آژانس رتبه­ بندی بین­ المللی Moody’s چشم ­انداز­های سیستم بانکی ازبکستان را «پایدار» ارزیابی نمود. اکنون تمامی بانک­های تجاری این جمهوری از سوی کمپانی­ های رتبه­ بندی بین ­المللی برجسته نظیر Standard & Poor’s، Moody’s و Fitch دارای یک چشم ­انداز پایدار می باشند.

7. در ازبکستان امکان دسترسی به منابع مالی گسترده توسط موسسات مالی فراهم شده­ است.

صندوق سرمایه­ گذاری ازبکستان برای نوسازی و پیشرفت (UFRD) که در سال 2006 تشکیل شد، نقش مهمی در اجرای سیاست مدرن­سازی و سرمایه­ گذاری موثر در این جمهوری ایفا می­نماید. دارایی های این صندوق امسال به 25 میلیارد دلار رسید. مشارکت فعال UFRD در اجرای پروژه ­های زیرساختی جدید به جذب بیش از 10 میلیارد دلار سرمایه ­گذاری خارجی و وام در قالب تامین مالی مشترک از سوی بانک جهانی، بانک توسعه ­ی آسیا، بانک توسعه ­ی اسلامی، موسسات مالی ژاپن، کره­ ی جنوبی، چین و دیگر بانک­ها و سرمایه­ گذاران خارجی انجامید.

8. دستاوردهای ازبکستان در رتبه­ بندی­های بین­ المللی به رسمیت­ شناخته­ می­شود.

دستاوردها و نقاط عطف ازبکستان به صورت گسترده در جامعه ­ی جهانی شناخته­ شده است. به ویژه آنکه  ازبکستان جایگاه پنجم را در رتبه­ بندی رشد اقتصادی مجمع جهانی اقتصاد دارا می­باشد. در گزارش رضایت جهانی که توسط جامعه ­شناسان دانشگاه کلمبیا (ایالات متحده ­ی آمریکا) با کمک سازمان ملل تهیه گردید، ازبکستان جایگاه چهل و چهارم در میان 158 کشور و جایگاه نخست در میان کشورهای مستقل مشترک ­المنافع را دارا بود.

در اکتبر گذشته بانک جهانی رتبه­ بندی انجام کسب و کار 2017 را منتشر کرد و در آن ازبکستان که در سال 2015 در جایگاه 87 ام قرار داشت، به جایگاه 16 ام ارتقا یافته ­بود. برمبنای این گزارش، ازبکستان جایگاه خود را در رتبه ­بندی براساس معیارهای ثبت دارایی (جایگاه 75 ام، 6 درجه ارتقا)، حمایت از سرمایه­ گذاران خرد (جایگاه 70، 8 درجه ارتقا)، پرداخت مالیات (جایگاه 138، 1 درجه ارتقا) و تجارت فرامرزی (جایگاه 165، 1 درجه ارتقا) بهبود بخشیده ­بود.

این گزارش همچنین اضافه کرد که چهار رویه در ازبکستان برای ثبت شرکت احتیاج است، که از متوسط تعداد آن در اروپا و آسیای مرکزی (4.8) و کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه ­ی اقتصادی یا OECD (4.9) کمتر است. زمان ثبت شرکت در ازبکستان 5.5 روز است، درحالی که در اروپا و آسیای مرکزی 10.2 و در کشورهای عضو OECD 8.3 روز می­باشد.مطالعه کنید : چرا سرمایه گذاری در ازبکستان؟